Subskrypcja

Subskrypcja - zapisz się jeśli interesują Cie oferty dla fotografów z tego bloga

Delivered by FeedBurner

wtorek, 8 listopada 2011

Fotografia produktowa żywności (obróbka i retusz)

Fotografia produktowa żywności jest specyficznym tematem zarówno pod względem fotograficznym jak i obróbki oraz retuszu. Dziś skoncentrujmy się na tym drugim.
Poniżej zauważymy zdjęcie wykonane za pomocą średniej jakości lustrzanki w przeciętnym oświetleniu podczas wykonywania sesji. No cóż kryzys wiec trzeba oszczędzać na profesjonalnym sprzęcie i akcesoriach ;).
Już na pierwszy rzut oka widać, że zdjęcie jest zbyt ciemne i niedoświetlone. Gumowa buła z przypalonym mielonym z dodatkami warzywnymi niż soczysty hamburger wywołujący intensywną pracę ślinianek.
Bułka w kolorze ziemistym, zieleń sałaty z domieszką niebieskiego przypominająca plastikowe liście kwiatów na cmentarzu, pomidor z plamkami kojarzący się ze strzykawką z denaturatem wstrzykiwanym pod skórkę mającym przyspieszyć dojrzewanie, zwiędły ogórek kiszony, brunatno-czerwony ketchup, zimny żółty ser i w końcu przypalone mięso. Smaczne, prawda?
Przepraszam. To nie Twoja ani moja wina...
Postarajmy się coś z tym zrobić.
Przede wszystkim należy rozjaśnić zdjęcie i wyprostować perspektywę. Światło dodane do górnej części bułki i zmiana koloru na cieplejszy powoduje, że kanapka robi się bardziej świeża. Przynajmniej dzięki tym dwóm urządzeniom, które mieszczą się tam gdzie czoło się kończy, a nos wyrasta ;). Przyciemnienie wierzchu i boków oraz dodanie światła przy krawędziach dodaje złocistej chrupkości. Zmiana koloru plastikowej zieleni sałaty na soczystą i chrupką, rozjaśnienie cebulki, sosu i pozbycie się stłumionej czerwieni pomidorów zaczyna ożywiać naszą kanapkę. Nasycony i rozjaśniony kolor ketchupu dodaje jędrności kiszonemu ogórkowi, który poza rozjaśnieniem nie wymagał tu większych zmian.
Zaczynają się większe problemy... Zimny żółty ser i przypalone mięso w kolorze ogródkowej ziemi pod uprawę powyższych.
Niestety rozjaśnienie sera powoduję, że zaczyna się on robić kanarkowożółty co delikatnie mówiąc nie wygląda smacznie. Posłużyłem się tu kolorem selektywnym, barwieniem i zmianą charakterystyk krzywych.
Mięso przypalone... Hmmm... Rozjaśnienie przypalenia, zmiana koloru na soczysty i zdecydowanie cieplejszy. Co prawda nie jest to krwisty befsztyk, ale ślinianki pracują ;).
Dolna część bułki została zmieniona w podobny sposób jak górna lecz z mniejszą intensywnością.
Na tym etapie zakończyłem korekcję tonalną i kolorystyczną kanapki. Kolejny etap to retusz "niedoskonałości" kanapki. Skupiłem się głównie na kotlecie, plamkach na pomidorach i wierzchu bułki. Usunięte zostały również inne drobniejsze okruchy, plamki i nieestetyczne fragmenty w innych miejscach. Korzystałem w tym przypadku z różnych narzędzi w zależności od tego jakie miejsca retuszowałem dla maksymalnie atrakcyjnego finałowego wyglądu kanapki.
Następnie zastosowałem miejscowe ostrzenie dla górnej, centralnej części bułki, fragmentów warzyw.
Zostało tło. Usunąłem rażące zaburzenia w postaci niedoświetlonego ognia, błędów w postaci braku łagodnych przejść tonalnych.
Na koniec zostało wykonanie ostrzenie pod media internetowe metodą Marca Adamusa.
Smacznego :)

ps. Jest to pierwszy etap profesjonalnej obróbki kanapki. Aby podnieść atrakcyjność pracy można zastosować aranżację kanapki na odpowiednim tle, z dodatkowym oświetleniem i elementami graficznymi, typograficznymi dostosowanymi do oczekiwanych efektów. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Powodzenia! :)

ps1. Jeśli jesteś zainteresowany/a profesjonalną, selektywną obróbką zdjęć nie tylko produktowych - zapraszam: artur2012@gmail.com
Zapraszam na lekcje z podglądem przez skypa. Warunek: skype, słuchawki, mikrofon i wór pieniędzy ;). Mile widziana umiejętność słuchania.

zdjęcie oryginalne przed retuszem (jpg)


zdjęcie po pierwszym etapie retuszu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz