Subskrypcja

Subskrypcja - zapisz się jeśli interesują Cie oferty dla fotografów z tego bloga

Delivered by FeedBurner

poniedziałek, 28 listopada 2011

Kolor skóry człowieka rasy białej (caucasian skin color)

Nie wiem jaki mądry człowiek nazwał wzorzec koloru skóry człowieka rasy białej skórą kaukaską... Należy przyznać mu jednak rację, że wartości poszczególnych składowych tego wzorca doskonale odzwierciedlają skórę człowieka białego.
Poniżej podaję trzy sposoby obliczania wartości poszczególnych kolorów dla wyżej wymienionej rasy:

1. Chris Orwig podaje:
M=C*3 do C*5
Y=M+5 do M+10

2. Scott Kelby:
R=150-200
G=R-19%=R*0,81
B=G-19%=G*0,81

3.
C 7-10%
M 20-23%
Y 22-27%
K 0%

Spotkałem się na różnego rodzaju forach dotyczących obróbki zdjęć jak również fotografii z opiniami typu - jak można określić uniwersalny kolor skóry dla człowieka białego skoro nasza rasa cechuje się zarówno bladą, półprzezroczystą skóra z zaznaczonymi piegami, skórą "normalna" jak i karnacją sadą (śniadą), która po 3 dniach na słońcu przypomina mleczną czekoladę. Problem istnieje w zrozumieniu powyższych wzorów. Jeśli przyjrzymy się dokładniej to zauważymy w nich STOSUNEK poszczególnych składowych RGB lub CMYK. Zwiększona ilość Magenty pociąga za sobą zwiększoną ilość Cyjanu. Skoro więcej Magenty to i więcej Yellow. Jednak stosunek zawartości każdej ze składowych w porównaniu do pozostałych zawiera się we wzorze. Niezależnie od tego czy na zdjęciu mamy mocną opaleniznę, czy blado-przezroczysta skórę piegowatej dziewczyny. Pomijamy przypadki zdjęć artystycznych gdzie kolor skóry ma się nijak do rzeczywistości. Wszelkie działania typu cross process, czy barwienie selektywne mają swoje uzasadnienie w przypadkach, gdy artysta kieruje się taką wizja. Niestety zbyt często się zdarza, że zdjęcia pretendujące zdaniem autorów do miana zdjęć naturalnych mają nieodpowiedni zafarb na skórze. Istotna jest również wiedza z zakresu postrzegania ludzkiego oka. Twarz jest postrzegana podświadomie jako jeden z pierwszych elementów na zdjęciu, dlatego obróbka zdjęcia w tym zakresie powinna być pierwszorzędna. Nie tylko pod względem koloru, ale również jasności i światłocienia.

Chciałbym jeszcze zaznaczyć jedną ważną kwestię dotyczącą tonacji skóry i sposobu osiągnięcia jej dzięki powyższym wzorom. Producenci matryc laptopów czy monitorów stacjonarnych mają głęboko gdzieś (upsss...) użytkowników. I tak - jedni produkują matryce wyświetlające obraz z domieszka niebieskiego, inni z domieszka czerwonego. Szczęściarze posiadający monitory z matrycami typu IPS czy PVA mogący sobie pozwolić na profesjonalne skalibrowanie ekranu mają bardziej realny pogląd na obrabiane zdjęcie. Jednak te monitory są zdecydowanie droższe niż popularne modele na matrycach TN i sens ich zakupu w przypadku zwykłego amatorskiego użytkowania mija się z celem. Dzięki powyższym wzorom za pomocą np. narzędzia do pomiaru wartości koloru (pipetka) i korekcji na krzywych w Photoshopie nawet użytkownik-amator może wykonać poprawną korekcję koloru skóry niezależnie od tego co widzi na ekranie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz